MODANIN YÜZYILI

Moda sürekli değişen bir kavramdır. Belirli bir döngü içerisinde kendini yeniler ve bizde buna ayak uydururuz. Her sezon trend olan parçaları, stilimize en uygun şekilde yansıtmak için çabalarız. Peki moda hangi süreçlerden geçerek 2000’li yıllara kadar ulaştı? Mesela 80’ler deyince aklımıza ilk olarak vatka ve kabarık saçlar gelir. Her dönemin başlıca trend parçalarını sizlerle paylaşacağım.

blog1

Geçmişin derinliklerine inerek modanın yüzyılını öğrenmek istiyorsan sende serüvene katıl ve okumaya devam et!

blog2

1900’s;
Bol bağcıklar, dar yakalar, korseler, tüylü şapkalar, dantel, bağcıklı botlar.
Moda kavramı ilk 1900’lü yıllarda ortaya çıktı.O dönemlerde kadınları etkisi altına alan korseler; sağlık yönünden zararlı bulunsa da kullanılmaya devam etti. İlk modacı olarak kabul edilen Charles Frederick Worth’ün yanında çalışan Paul Poiret dört yıl sonra kendi atölyesini kurdu. Elbiseleri yeni buluş olarak görülen Poiret, kemeri yukarı taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını açığa çıkarıyor.

1910’s;
Trençler, drapeli bluzlar, V yaka süveterler, boncuklu çantalar, bağcıklı botlar, fiyonklu.

blog3

1920’s;
Bol flannel pantolonlar, flapper elbiseler, uzun ve geniş paltolar, özel tasarım takılar, düşük bel elbiseler.
20’ler diyince kafamızda canlanan ışıl ışıl bir flapper kızı! Gündüz rahat ve erkeksi, gece ışık saçan o dönem kadınlarında moda parçalar bitmek bilmiyor. Kürk otrişler, boncuk saçaklar, danteller, sigara ağızlıkları, derin ”V” ve ”U” sırt dekolteleri, inciler, mücevherler, tüyler, saç bantları, bob kesim kısa saçlar, koyu renk makyajlar, kalp şeklinde rujlar ve takma benlerle 20’li dönemler adeta modanın ve ihtişamın kalbi! Bu dönem Coco Chanel gibi moda ikonlarıyla, Lanvin gibi önemli markalarla adından çokça söz ettirdi. Hala en çok tercih edilen markalardan biri olarak zirvesini koruyor.
1930’s;
Desenli süveterler, tek parça mayo, sandalet, tilki kürkü yakalar, vatka, dikdörtgen kol.
20’ler döneminin sonlarına doğru yavaş yavaş değişmeye başlayan akım, kadını abartıdan uzak ve kadınsı göstermiştir. Uzayan saçlar ve etek boyları dönemin yeni imajını gösteriyordu. 1930 kadını; uzun etekli, erkeksi tayyörlü, gece kıyafetlerinde ipekten vücudu saran verev kesimli giysileri giymişlerdir.

blog4

1940’s;
Kot pantolon, dar pantolon, etek ve süveter takımlar, zarif gece elbiseleri.

1950’s;

Beyaz t-shirt, motosiklet montları, bermuda şort, babet ayakkabı, straplez gece elbiseleri, verev etekler, peplum.
Christian Dior’un ”New Look” yani ”Yeni Görünüm” imajıyla kadın siluetini eski dönemlere götürdü. Dior feminen bir tarz kazandırdığı ceketlerle birlikte uzun ve rahat kloş etekleri de trend haline getirdi. Geniş şapkalar, uzun eldivenler Dior’un tarzını yansıtırken, Chanel; küçük kepler ve kısa eldivenleri kullanarak sade bir imajın temsilcisiydi.

1960’s;
Mini etek, mesaj içeren t-shirt, barış işareti.

blog5

1970’s;
Kovboy botları, logolu t-shirt, denim, tozluk, pantolon takım.

1980’s;
Bol paça pantolon, vatkalar, tayt üzerine tunik, parmaksız dantel eldiven, Levi’s 501, loafer ayakkabı.
Tak takıştır, renk cümbüşleriyle giy giyebildiğin kadar! Giorgio Armani’nin öncüsü, moda ikonlarının Madonna ve Michael Jackson olduğu 80’ler dönemi tam anlamıyla rüküşlük yarışı. Neon renkler, kabarık saçlar ve saçlara takılan saç bantları dönemin en dikkat çeken özelliklerindendi. Taytların üstüne giydikleri aeorobik giysilerle, jeanlerle, kruvaze açılımlı ceketleriyle bizlere adeta renkli dünyanın kapılarını açıyor!

blog6

1990’s;
Design spor ayakkabı, pufuduk mont, zincirli çanta, kapişonlu sweatshirt, bol pantolon.
50’lerin feminen tavrı, 60’ların zarafeti, 70’lerin renkleri, 80’lerin gösterişli tarzı derken moda dünyası yeni bir döneme girdi. Moda hiç bu kadar asi olmamıştı. Rahat ve özensiz giyinebilmenin de moda olabileceğini bizlere gösterdi 90’lar. Basit bir t-shirt, jean pantolon ve sneakers. İşte bu kadar kolay! Geçen sezonlarda da tekrar boy gösteren bu dönemi beline ekoseli gömlek bağlayarak tamamlamak mümkün.

2000’s;
Düşük bel pantolonlar, blazer ceket, yüksek belli jean, skinny jean, erkeksi giyim.

Zamanın geçmesi ile farklı bir ruha ve kimliğe bürünen dönemin kadınlarını tanıdık. Kimi zaman şıklık kimi zaman ise rüküşlük yarışı! Rahatlığıyla, sıkıcılığıyla, minimalliğiyle, erkeksiliğiyle ve daha bir sürü yönüyle her dönemin kendine has bir güzelliği var.
O zaman bu yazıyı Lavier’den bir sözle kapatalım. ”Bugün moda olan bir giysi; 10 yıl sonra iğrenç, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra müthiş olacak.”

Blog sayfamı ve instagram hesabımı ziyaret etmeyi unutmayın!:)
http://meleksalman.blogspot.com.tr/
https://www.instagram.com/meleksalmann/

Konuk Yazar: Melek Salman

Related Posts

Discussion about this post

Bir Yorum Yazın